אבחון דידקטי מכון הישג

אבחון דידקטי

מה מאבחנים באבחונים הדידקטיים? את מי צריך לשלוח לאבחון דידקטי ומי אמור לבדוק אם אכן יש צורך באבחון, האם הדבר מוטל על ההורים או שמא זוהי האחריות של בית הספר? ננסה בדוק.

אבחון דידקטי זהו אבחון אשר בו בוחן איש מקצוע את התלמיד. הוא בודק מה גורם לקשיים הלימודיים של התלמיד ובהתאם לכך הוא גם יתאים לו את תכנית הלימודים על מנת שהוא ימצה בסופו של דבר את היכולות הלימודיות שיש לו בדרכו שלו.

באבחון בוחן איש המקצוע שורה ארוכה של יכולות. זה כולל חשיבה, עיבוד מידע, כישורי קריאה וכתיבה, יכולות גרפו מוטוריות ויכולות ויזו מוטוריות אשר אלו מצביעות על תיאום עין יד, יכולות שפה, יכולות זיכרון ועוד.

כך אפשר להגיע למסקנות המתבקשות האם התלמיד אכן סובל מבעיה שיש לה שם ויש לה טיפול.

את מי שולחים לאבחון?

הורים שקראו את הדברים עד כאן, עשויים להיכנס ללחץ. מי באמת יודע האם הילד שלהם אינו סובל מאחת ההפרעות או הבעיות הללו?

הרי כולנו מכירים את הנטייה הזו לשייך את הבעיות או את המגבלות שאנחנו שומעים עליהם או קוראים עליהם לאנשים בסביבתנו הקרובה אם לא לעצמנו…

אז כאן חשוב להרגיע את הציבור ההיסטרי. יותר מידי הורים פונים היום לאבחן את ילדיהם. אם הם רק מתקשים מעט בהכנת שיעורי הבית הם רוצים לוודא כי הילד לא בסובל מבעיות קשב וריכוז. אם הילד לא מצטיין בכתיבה תמה או שהוא לא כותב 'בתוך השורה' הם כבר חושדים שמא מדובר בדיסלקציה… החרדות יש הם את הקרקע הפורייה עליה הן צומחות ואכן הורים רבים מבקשים לשלול קיומה של בעיה כזו או אחרת.

מנגד ישנו את צוות בית הספר שרואה את התלמיד ביחס לתלמידים אחרים בני גילו והוא למעשה יכול לראות בצורה הכי מדויקת האם אכן יש צורך לברר או לבדוק אם ישנה בעיה ומהי.

תמיד מומלץ לשמוע את חוות הדעת מצד בית הספר ואם ההורה מסתפק, הוא יוכל כמובן לעורר את תשומת ליבו של המורה על מנת לבחון האם יש צורך לאבחן.