תביעה נגד משרד הביטחון – מי ומתי יכול להגיש תביעה כזו

תביעה נגד משרד הביטחון – מי ומתי יכול להגיש תביעה כזו

הרבה פעמים אנחנו מרגישים תחושה של פחד, חשש, לעמוד על הזכויות שלנו מול גורמים ומול ארגונים גדולים. אנחנו נוטים לחשוב, שאנחנו קטנים מדי, חלשים מדי, שאין לנו שום סיכוי להצליח בתביעה משפטית נגדם, הרי להם יש עורכי דין גדולים, חזקים, משמעותיים ולנו את היכולת להציג עורכי דין באותה קנה מידה.

ובכן, זה לא תמיד נכון ואסור לנו גם לחשוב כך, שכן אז אנחנו נוותר על הזכויות שלנו, אז אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצבים בהם נשלם מחיר יקר בצורה לא הוגנת. הפתרון הוא פשוט לפנות אל עורך דין שמתמחה בתביעות נגד גופים גדולים, נגד גורמים חזקים, בין אם מדובר בגופים ציבוריים, פרטיים, ממשלתיים, ולהילחם בעזרתו על הזכויות שלנו.

דוגמא לכך אפשר למצוא במקרים בהם אנחנו רוצים וצריכים להגיש תביעה נגד משרד הביטחון. זה לא מקרה נדיר כמו שאנחנו נוטים לחשוב. נכון שלא כל התביעות מגיעות לתקשורת ואנחנו לא שומעים על כולן, אבל יש לא מעט מצבים בהם אנשים מבקשים להילחם על הזכויות שלהם מול המשרד הממשלתי הגדול והחזק ביותר, בוודאי המתוקצב ביותר, ולא פעם הם אפילו מנצחים.

מקרים בהם מוגשות תביעות כנגד משרד הביטחון, כאמור, הם לא מקרים נדירים. הרי קבוצת האנשים שיכולים להגיש תביעה נגד המשרד היא די משמעותית. מדובר בחיילים בסדיר, קבע, מילואים, אזרחי עובד צה"ל, וכל גורם אחר שקשור לכוחות הביטחון שמשרד הביטחון הוא המעסיק שלו למעשה (שוטרים, למשל, פועלים מול המשרד לביטחון פנים). התביעות מוגשות על מקרים של פציעות, מחלות, החמרה במצב הרפואי, פגיעות נפשיות ועוד. כמו כן, ניתן להגיש תביעות בגין עבירות שונות, למשל הטרדות מיניות.

כיצד מגישים תביעות נגד משרד הביטחון

לצורך הגשת תביעה כנגד משרד הביטחון, יש לפנות אל עורך דין שמתמחה בנושא, עורך דין שמכיר את הדין בהיבט זה, יודע כיצד לפעול כנגד משרד הביטחון באופן כזה, שהוא יודע אילו מסמכים יש להגיש, כיצד יש להגיש תצהיר על פגיעה בריאותית כזו או אחרת, וכמובן שיהיה עליו להוכיח את הקשר שבין אופי השירות, משך זמן השירות, סוג הפגיעה שנחוותה בזמן השירות, לפגיעה ולהשפעתה על הלקוח שלו. צריך לזכור אי אפשר להצליח בתביעות מסוג זה, מבלי להוכיח קשר וודאי בין אופי ומשך השירות לבין סוג הפגיעה.

כיצד משרד הביטחון יפעל בנושא

משרד הביטחון, כמובן, ינסה להוכיח בכל דרך שלא קיים קשר בין השירות לפגיעה של התובע, ואם קיים קשר כזה הוא נמוך ולא כפי שהוא טוען שהיא. לכן, משרד הביטחון יבקש לעשות כל מה שנדרש בשביל להפריך את טענות התובע. בין היתר, הוא ידרוש ממנו לפנות אל ועדות רפואיות שיבדקו את מצבו. אלה יקבעו את שיעור הנכות שלו. בפני הוועדה הוא יצטרך להציג את כל המסמכים הרפואיים שברשותו.

בשלב זה וגם בשלבים אחרים במהלך התביעה, יהיה עליו להציג את כל המסמכים שעומדים לרשותו על מנת להוכיח את מהות הפגיעה, מהות הנזק שהוא חווה. חשוב להדגיש, גם אם הוועדה הרפואית קובעת דבר מסוים על פיו יתקבל התובע תגמולים מסוימים, הרי עדיין הוא יכול לערער על כך. שוב, באמצעות עורך דין שמתמחה בכך, הוא יוכל לפנות אל הגורמים הנדרשים ולבקש לערער על ההחלטה במטרה להגדיל את התגמולים שהוא אמור לקבל ממשרד הביטחון.

לפני סיום נדגיש, לא חייבים להגיש את התביעה מיד, שכן הרבה פעמים הנזק מתגלה רק כעבור מספר שנים אחרי שהשירות נגמר וגם אז אפשר להגיש אותה.