מה ההבדל בין מאתר נזילות לממפה תשתיות?

כאשר אנחנו רואים לחות שמצטברת על הקירות בבית, הרי שאנו יודעים כי עלינו לקרוא לבעל מקצוע שיאתר עבורנו את המוקד שממנו מגיעה הנזילה. אך מה עושים כאשר מדובר בתקלה הממוקמת בתשתיות אשר במעמקי האדמה? כאן האתגר הוא כבר שונה לחלוטין. אז האם מאתר נזילות הוא בהכרח מי שגם יאתר עבורנו תקלה בתשתיות? ואם לא, אז מהו ההבדל הקיים בין שני התפקידים?

מאתר נזילות בבית

הצנרת שלנו בבית, בדירה או אפילו במרכזים מסחריים, נמצאת מאחורי הקירות ומתחת לרצפות. לרוב צנרת שכזו איננה נמצאת במרחק רב, ועל כן מאתר נזילות מקצועי יכול לאתר את התקלה בקלות, וזאת באמצעות שימושים במכשור חשמלי מתקדם.

בין היתר, מאתר נזילות ביתיות יאתר את מוקד הנזילה באמצעות מצלמה טרמית אשר מסוגלת לצפות במוקדים קרים אל מול מוקדים חמים. מוקד בכל רמות קור עזות יותר משאר האזורים, הרי שהוא מעיד על כך שזהו אזור הנזילה.

מאתר נזילות בתשתיות

לעומת איתור נזילות בבית או במשרד, הרי שאיתור תשתיות זוהי פעולה המתבצעת בעיקר בתעשיות, מפעלים ובתשתיות של אתרי בנייה.

מאתר נזילות בתשתיות נדרש לשני תפקידים עיקריים: במקרה שבו ישנה נזילה בתשתיות הממוקמות במעמקי האדמה, מאתר התשתיות יידע למפות את מיקומן ובאמצעות מכשור מתקדם לתת הוראה היכן לחפור במדויק. זכרו כי אין מדובר בשבירת קיר או הרמת מרצפה. כאן מדובר בלא פחות מאשר שבירת מדרכה או אספלט של כביש. על כן, הדיוק פה הוא איננו דבר מה שניתן להקל בחשיבותו.

מאתר נזילות יכול גם לתפקד כממפה תשתיות. המבקרים שבהם נדרשת מלאכת מיפוי תשתיות הינה באתרי בנייה בהם הקבלן ירצה לדעת היכן התשתיות ממוקמות במדויק. ברגע שבו יאותרו התשתיות, יוכל הקבלן לדעת להיכן לחבר את תשתית המים של הבניין, כמו גם הטלפוניה והגז.

מה עלי לחפש?

איתור נזילות בבית הוא תחום שפעמים רבות יכול להתבצע גם על-ידי אינסטלטורים. לעומת זאת, איתור תשתיות הוא תחום ששמור לבעלי מקצוע פרטניים אשר עוסקים בתחום זה בלבד. לעתים ניתן גם למצוא קבלני אינסטלציה המספקים את השירות.