רישום פטנטים

רישום פטנטים – מדוע זה חשוב

כל אחד יודע, מי המציא את החשמל ומי המציא את הדפוס, מי המציא מוצר כזה ומי המציא מוצר אחר. אף אחד לא זוכר את האנשים שהמציאו מוצרים ולא רשמו עליהם פטנט אז אחרים קיבלו עליהם תהילה. יש לא מעטים כאלה, בין אם מדובר בדברים גדולים ומשמעותיים ובין אם מדובר בדברים קטנים ופחות משמעותיים.

אך זו אחת המשמעויות של רישום פטנטים. אנחנו שומעים על זה לא מעט, על הצורך לרשום את הפטנט על השם שלנו מיד אחרי שאנחנו ממציאים אותו ובצדק. הרי אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו במצב בו אנחנו ממציאים פטנט ייחודי, משהו שיכול לשרת את כל העולם, משהו שיכול להכניס לנו כסף ולהעניק לנו תהילה אחרי שנים של מחקר ועבודה, אך בגלל שלא רשמנו אותו, אז אחרים עלו על כך, רשמו אותו ונהנו מכל הרווח שבעניין.

כיצד מבצעים רישום פטנטים

הרישום כשלעצמו הוא לא דבר פשוט אך אפשר לבצע אותו בעזרת אנשי מקצוע שמתמחים בכך. ברגע שיש לנו פטנט, אנחנו צריכים לפנות אל רישום פטנטים, להציג את הפטנט, להציג את המשמעות שלו, מה בדיוק הוא עושה, מה הוא כולל, כיצד הוא משרת את התחום, ואחרי שמבצעים בדיקה מקיפה האם קיים פטנט דומה או לא, אז מחליטים האם אנחנו יכולים לרשום אותו בתור פטנט.

במידה וכן, זה למעשה אומר שרק אנחנו יכולים להשתמש בו וכל מי שמעוניין להשתמש בו חייב לשלם לנו על כך. צריך להדגיש, אף פטנט לא נשאר תחת הזכות הבלעדית שלנו לנצח. לכל פטנט יש תקופת זמן בה הוא נשאר בלעדי ולאחר מכן הוא עובר לרשות הכלל. הסיבה היא, לאפשר לחברות וגורמים אחרים להשתמש בו בשביל לפתח את המוצרים שלהם. אם הפטנט יישאר בידיים שלנו בלבד, הרי שאיש לא יוכל לעשות בו שימוש ואז המדע והאנושות לא יתקדמו.

רישום פטנטים מתבצע בעזרת עורך דין ואנשי מקצוע שמתמחים בכך ויכולים לספק לנו את כל הכלים והאמצעים לצורך רישום כחוק, הן בישראל והן במקומות אחרים.