עורך דין צבאי מקצועי – את מי הוא אמור לשרת?

עורך דין צבאי מקצועי – את מי הוא אמור לשרת ולמה חשוב לשכור את שירותיו

עולם המשפט מחולק בגדול לשני חלקים: הדין הפלילי והדין האזרחי. אך קיים עוד חלק שהוא ייחודי ושונה, והוא הדין הצבאי. זה הדין אשר פעיל אך ורק על כל מי שקשור לצבא, בין אם זה בשירות סדיר, מילואים או קבע, וכן על כל מי שנמצא תחת שליטה שמוגדרת כשליטה צבאית.

הדין הצבאי מכיל בתוכו אלמנטים מסוימים שקשורים לדין הפלילי, למשל, כל מה שקשור לעבירות סמים, עבירות מין, עבירות אלימות וכדומה, אך בהתחשב בחוקי הצבא וכאמור, רק מי שמשרת בצבא בצורה כזו או אחרת, יעמוד למשפט על פי הדין הצבאי. במידה והוא איננו כזה, אז מן הסתם הוא יעמוד למשפט על פי הדין הפלילי.

מעבר לכך, הרי שהדין הצבאי כולל גם חוקים שונים שקשורים לעולם הצבאי באופן ייחודי, בין אם זה דברים שקשורים למשמעת צבאית, דברים שקשורים להתנהגות בזמן מלחמה, יחס לאויב, יחס לאוכלוסייה אזרחית, פעילות שמנוגדות לחוקי הצבא ועוד. אלה דברים שבאזרחות, מן הסתם, אנחנו לא פוגשים בהם כי אין את הקשר בין אזרחים לסיטואציות שכאלה.

באופן טבעי, כמו כל אזרח רגיל, גם חיילים או אנשים שנמצאים תחת שלטון צבאי, זכאים לקבל הגנה בבית משפט, קרי, הם זכאים לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי מקצועי. מדובר על עורך דין שמתמחה בדין הצבאי ויכול לייצג חיילים וגורמים אחרים. בדומה לדין הפלילי או לדין האזרחי, גם כאן, רק עורכי דין שהתמחו בדין הצבאי יכולים לעמוד בבית המשפט ולייצג לקוחות. צריך לומר, במקרים מסוימים, רגישים, אזי שמדובר על עורכי דין שקיבלו מן המערכת את הזכות לייצג לקוחות, שכן מדובר על מקרים עם חומרים רגישים שלא כל אחד יכול להיחשף אליהם.

עורך דין צבאי מקצועי, כפי שאנחנו יכולים להבין, הוא אדם שלמד משפטים, בין אם זה במסגרת אזרחית ובין אם זה בעת שירותו בצבא, הוא יכול לייצג כאמור חשודים ונאשמים במצבים שונים, הוא פועל כמובן על פי הדין הצבאי וכללי המשפט הצבאי. עורך דין כזה יכול לפעול גם באופן פרטי וגם דרך הסנגוריה הצבאית אשר מייצגת חשודים ונאשמים אשר אינם יכולים לשכור לעצמם עורך דין באופן פרטי.

לפני שנסביר מדוע חשוב לשכור את שירותיו, צריך להדגיש, שלא פעם קורה שעורכי דין שמתמחים בדין הצבאי מייצגים אויבים של המדינה, אם וכאשר הם נאשמים בפעילות כזו או אחרת כנגד המדינה. אותם עורכי דין יכולים להישכר על ידם או שהם מקבלים את שירותיהם, דרך הסנגוריה הצבאית, כאמור.

מדוע חשוב לשכור עורך דין צבאי

כפי שבמשפט פלילי או אזרחי רגיל, אנחנו לא נעז לעמוד בבית המשפט ללא עורך דין מקצועי לצידנו, הרי שגם במקרה של הדין הצבאי, אנחנו לא נעז לעמוד לבדנו בבית המשפט. זה לא יטיב איתנו. אנחנו הרי לא מכירים את המשפט, אנחנו לא בקיאים בכל מה שקשור לחוקים ותקנות, לכן אנחנו צריכים לשכור את שירותיו של עורך דין מקצועי שיוכל לספק לנו הגנה ראויה.

אנחנו צריכים לשכור את שירותיו, מן הסתם, לפני שהמשפט מתחיל, כבר בשלבים בהם הצבא או המדינה מחליטים להעמיד אותו לדין. ברגע שאנחנו חשודים. כך אנחנו נוכל להתמודד עם החשדות השונות, כך אנחנו נוכל להיות מיוצגים במהלך החקירה שנערכת נגדנו, בצורה נכונה וחוקית.

במידה ויהיה צורך, אז נמשיך להיעזר באותו עורך דין שייצג אותנו גם במהלך המשפט שלנו.