אתרי חדשות דתיים בלייב

עיתון חדשות דתי – האם יש לו משמעות היום

בעידן בו העיתונים נלחמים על חיים, דווקא קיים מקום אחד בו העיתונים פורחים במידה מסוימת ולא צריכים להילחם על החיים שלהם, למרות אתרי חדשות באינטרנט, תחנות רדיו וטלוויזיה מסחרית. מדובר על העולם הדתי והחרדי.

על פניו, מרבית האנשים היום מעדיפים להשתמש באתרי אינטרנט לצורך צריכת חדשות, זה הרבה יותר פשוט, הרבה יותר נכון, זמין ומהיר. כל אחד יכול לצרוך חדשות דרך מכשיר הסלולר, טאבלט או דרך המחשב שברשותו. אנחנו רואים את הנתונים שמלמדים אותנו על ירידה חדה במספר האנשים שקוראים עיתונים, הן במהלך השבוע והן בסופי שבוע. אנחנו גם רואים ירידה חדה במספר העיתונים בכלל.

זו התמונה בעולם החילוני, אך בעולם הדתי והחרדי התמונה מעט שונה. ראשית, לחלק מהאנשים אין מכשירי סלולר מסיבות של צניעות ואם יש אז אין להם אינטרנט, שוב מטעמי צניעות. שנית, מרבית האנשים לא מחזיקים טלוויזיה וגם לא מחשב בבית. שתי הסיבות האלה בלבד מלמדים מדוע עיתון חדשות דתי או חרדי, עדיין יכול להיות חזק.

אך מעבר לכך יש עוד שתי סיבות לתופעה. הראשונה, במגזר הדתי והחרדי נהוג ללכת על פי מה שהרב מורה. בקהילות בהן הרבנים מורים לקרוא עיתון דתי או חרדי, מאחר ושם אפשר לקבל את הדברים כפי שהם ללא חשש להיחשף לדברים לא צנועים, הרי שיותר אנשים ינהגו כך. הסיבה השנייה היא, שהרבה פעמים עיתונות דתית וחרדית היא עיתונות לא רק מגזרית אלא גם קהילתית, כלומר היא פועלת עבור קבוצה, קהילה מסוימת בתוך העולם הדתי או החרדי, ולכן יש לה אינטרס שהוא יצליח.

למה חשוב לחילונים לדעת את זה

יש לכך שתי סיבות. ראשית, בשביל להבין את הדרך בה העולם הדתי והחרדי צורכים את החדשות, צורכים את התקשורת. שנית, זה יכול לעזור למפרסמים לדעת כיצד, היכן ובאיזו צורה לפרסם. אם בעולם החילוני זה מתחלק בין פרסום באתרי אינטרנט בעיקר, הרי שאצל החרדים או הדתיים, זה שונה, הפרסום יתבצע יותר בעיתונות הכתובה או בתחנות הרדיו האזוריות.